გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის მთავარი თემა
მჟავების ქიმიური თვისებები

სწავლების საფეხური
lX კლ
მოსწავლეთა პროფილი
კლასში 20 მოსწავლეა. განსაკუთრებული მიდგომის საჭიროების მქონე მოსწავლეები კლასში არ არიან.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
მოსწავლემ ქიმიური ექსპერიმენტის საფუძველზე გამოიკვლიოს და შეისწავლოს მჟავების ქიმიური თვისებები,გაათვითცნობიეროს მჟავებთან მუშაობის და უსაფრთხოების წესები ბუნებისმეტყველება Vlll.10 მოსწავლე ახასიათებს მჟავების ქიმიურ თვისებებს .
ინდიკატორები : 
-          მჟავას შედგენილობას გამოსახავს ფორმულებით.
-          ადგენს ქიმიურ განტოლებებს.
-           მჟავების ამოცნობას ახდენს ინდიკატორებით.
-          შედეგებს წარმოადგენს ცხრილის სახით.

-            აკეთებს ზეპირ პრეზენტაციას.
წინასწარი ცოდნა
მჟავების განმარტება ,ფორმულების შდგენა , მჟავური ნაშთის ვალენტობა და სახელწოდება.
შეფასების საგანი და პროცედურები
 ექსპერიმენტის ჩატარებიოს შფასება 
 გაკვეტილზე ჩართულობის შეფასება 
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები

ლაბორატორიულო ხელსაწყოები და რეაქტივები: IX კლასის სახელმძღვანელო; დაფა, ცარცი, რვეული, კალამი . სინჯარები, ქიმიური ჭიქები, სპირტქურა, შტატივი, ბიურეტი, კოლბა, ასანთი, პიპეტები, მეტალები, ფუძე ოქსიდები, ფუძეები, მარილები, მჟავები, ინდიკატორები, ინდიკატორის ქაღალდები, ცხრილები, ტაბულები, სამუშაო ბარათები, კომპიუტერი, პროექტორი, ეკრანი.
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
მოსწავლეთა ორგანიზება - ჯგუფური მუშაობა,
-გონერბივი იერიში შესაბამისი კითხვები
-უსაფრთხოების წესების გაცნობა
- ექსპერიმენტული სამუშაო
 - ანალიზი
- პრეზენტაცია
- შეჯამება  ა)კლევის საფუძველზე სქემით: ბ) ვირტუალური ცდების ჩვენებით -განმტკიცება

– საშინაო დავალება 

დანართის სახით იხილეთ: უსაფრხთოების წესები დავალების, ბარათები, ცხრილები, სქემა, შეფასების რუბრიკები.

უსაფრთხოების წესები მჟავებთან მუშაობისას

    მჟავა სხეულზე მოხვედრისას ქიმიურ სიდამწვრეს იწვევს, ამიტომ ხელით მისი შეხება არ შეიძლება.


    მჟავას გემოს გასინჯვა და ხსნარის შესუნთქვა დაუშვებელია. ამან შეიძლება პირის ღრუს სიდამწვრე და მოწამვლაც გამოიწვიოს.


    სხეულზე მჟავას მოხვედრისას სწრაფად დაიბანეთ დაზიანებული ადგილი დიდი რაოდენობის წყლით, შემდეგ კი სასმლის სოდის 2%-იანი ხსნარით დაიმუშავეთ.      
დანართი N-1

რეაქტივები : Al, Zn,Fe,Cu,HCl, სინჯარები.
ცხრილი N-1

N
რა ჩავატარე
რა შევნიშნე
ქიმიური რეაქციის გამოსახულება
მეტალის მდებარეობა აქტივობის მწკრივში

დასვკნა
1





2





3





4





           
დასკვნა-პასუხი კითხვებზე
1)      რა მიიღება მეტალის მჟავასთან ურთიერთქმედებით ?
2)      აძევებს თუ არა ყველა მეტალი მჟავადან წყალბადს ?

რეაქტივები : MgO , CaO, CuO, HCl ,H2O სინჯარები
ცხრილი N2
N
რა ჩავატარე
რა შევნიშნე
ქიმიური რეაქციის ტოლობა
ოქსიდის წყალში ხსნადობა
დასკვნა
1





2





3






დასკვნა-პასუხი კითხვებზე
1)      რა მიიღება ფუძე ოქსიდზე მჟავას ურთიერთქმედებით ?
2)      აქვს თუ არა ოქსიდის წყალში ხსნადობას მჟავებთან ურთიერთქედებაზე გავლენა ?



რეაქტივები : NaOH , Ca(OH)2 ,Cu(OH)2, HCl სინჯარები
ცხრილი N3   
N
რა ჩავატარე
რა შევნიშნე
ქიმიური რეაქციის ტოლობა
ჰიდროქსიდის წყალში ხსნადობა
დასკვნა
1





2





3






      დასკვნა- პასუხი კითხვებზე
1)      რა მიიღება ტუტეზე მჟავას მოქმედებით ?
2)      რა მიიღება წყალში უხსნად ფუძეზე მჟავას ურთიერთქმედებით ?
3)      ახდენს თუ არა ჰიდროქსიდის წყალში ხსნადობა მჟავასთან ურთიერთქმედებაზე გავლენას ?

რეაქტივები : AgNO3 ,BaCl2 , CaCO3, HCl , H2SO4, სინჯარები
ცხრილი N4
N
რა ჩავატარე
რა შევნიშნე
ქიმიური რეაქციის ტოლობა
დასკვნა
1




2




3





დასკვნა- პასუხი კითხვებზე
1)      რა მიიღება მარილის მჟავასთან ურთიერთქმედებით ?
2)      რა შემთხვევაში მოქმედებს მარილი მჟავასთან?





რეაქტივები : ლაკმუსი , ფენოლფტალეინი , მეთილნარინჯი , ჩაის ნაყენი , მჟავა ,
სინჯარები
ცხრილი N5
N
ინდიკატორი
ინდიკატორის ფერი
მჟავასთან ურთიერთქმედებით მიღებული ფერი

დასკვნა
1
ლაკმუსი



2
მეთილნარინჯი



3
ფენოლფტალეინი



4
ჩაის ნაყენი




ცხრილი N6
დამატებული ნივთიერება
გოგირდმჟავა
მარილმჟავა
ძმარმჟავა
ლაკმუსის ქაღალდი



ფენოლფტალეინის ქაღალდი



უნივერსალური ქაღალდით PH-ის განსაზღვრა




ჩატარებული კვლევის შედეგების შემაჯამებელი სქემა

მჟავა

                                 მეტალი+                                                                     + ინდიკატორი



 


+ ფუძე
                        ფუძე ოქსიდი+                                                                          + მარილი                     



                                                       მეტალი
                                                       ფუძე ოქსიდი
მჟავა                                               ფუძე
                                                       მარილი
                                                       ინდიკატორი



   1)  რომელი ნივთიერება მოხვდება „მიზანში’’ ?
H2SO4
                                                 Cu (OH )2 ; SO3 ; ZnO
                                                 Au; HCl ; NaOH


    2)  რომელი ნივთიერება მოხვდება „მიზანში’’ ?
HBr
                                                 ZnO; Fe ; P2O5 ; Hg
                                                 NaOH ; MgCO3 ; HCl


   3)რომელი ნივთიერება მოხვდება „მიზნში’’ ?
H3PO4
 

                                                     Fe ; MgO ; SO2 ; HCl ;
                                                     NaOH ; Na2CO3 ; Cu


4)რომელი ნივთიერება მოხვდება „მიზანში’’ ?
 HI
 

                                                         Al ; Na2O ; CO2 ; Hg
                                                           KOH ; H2S ; AgNO3

სქემა ექსპერიმენტის შეფასებისთვის



1-3

4-5

6-7

8-10
კვლევის მიზნის     განსაზღვრა
არასწორად აყალიბებს მიზანს
ნაწილობრივ სწორად აყალიბებს მიზანს
   აყალიბებს მიზანს
სრულყოფილად აყალიბებს მიზანს
საჭირო მასალის   და აღჭურვილობის განსაზღვრა
არასწორად ჩამოთვლის საჭირო მასალებს
   ჩამოთვლის საჭირო მასალის ნაწილს
   ჩამოთვლის ძირითად საჭირო მასალას
ჩამოთვლის ყველა საჭირო მასალას და აღჭურვილობას
კვლევის შედეგის ვარაუდის ჩამოყალიბება
ვერ აყალიბებს ვარაუდს
აყალიბებს მაგრამ ვერ ასაბუთებს
აყალიბებს და ნაწილობრივ ასაბუთებს
აყალიბებს და ასაბუთებს თავის ვარაუდს
კვლევის მიმდინარეობის აღწერა
არასწორად ჩამოთვლის კვლევის პროცესის ეტაპებს
ჩამოთვლის კვლევის პროცესის ზოგიერთ ეტაპს
ჩამოთვლის ძირითად ეტაპებს
დეტალურად ჩამოთვლის კვლევის ეტაპებს
მონაცემების აღრიცხვა
აღრიცხავს არასწორ მონაცემებს
აღრიცხავს ნაწილობრივ და უსისტემოდ
აღრიცხავს სრულად მაგრამ უსიტემოდ
აღრიცხავს სრულად და სისტემურად
მონაცემთა    ანალიზი
ვერ აკეთებს მონაცემთა ანალიზს
აკეთებს ნაწილობირვ ანალიზს
აკეთებს მონაცემთა ანალიზს
აკეთებს ანალიზს და წარმოადგენს სხვადასხვა საშუალებების გამოყენებით

     დასკვნა
ვერ აკეთებს შესაბამისს დასკვნებს
აკეთებს ნაწილობრივ სწორ დაკსვნებს
 აკეთებს ძირითად დასკვნებს
აკეთებს სრულფასოვან დასკვნებს









კომპონნტი , გაკვეთილზე ჩართულობა - შეფასების სქემა
ქულები
1-10
 შეფასების დონეები
1-2
მოსწავლე იშვიათად მონაწილეობს გაკვეთილის მსვლელობაში. შესაძლებელია ხელსაც უშლიდეს გაკვეთილის მსვლეოლობას. გამოხატავს გაკვეთილის პროცესის მიმართ ინდიფერენტულ ან აგრესიულ დამოკიდებულებას.
3-4
მოსწავლე დამოუკიდებულად არ ერთვება გაკვეთილის მსვლელობაში. იშვიათად იჩენს ინიციატივას. მასწავლებლის დახმარების გარეშე მისი ჩართულობა ხშირად არ მჟღავნდება.
5-6
მოსწავლე დამოუკიდებლად ერთვება გაკვეთილის მსვლელობაში . ცდილობს იყოს აქტიური, მაგრამ მისი აქტიურობა ქმნის პრობლემებს მაგ: ის ზედმეტად ბევრს საუბრობს, აწყვეტინებს მოსაუბრეებს. ხანდახან ცდილობს ზედმეტი აქტიურობით დამალოს საკუთარი მოუმზადებლობა ზოგჯერ არ სცემს პატივს სხვის მუშაობას და სხვა.
7-8
მონაწილეობს აქტიურად გაკვეთილის მსვლელობაში და უმეტესად ამჟღავნებს წინასწარ მომზადებულობას. პატივს სცემს სხვების აზრსა და მუშობას, დამოუკიდებლად ერთვება დისკუსიებსა და ჯგუფურ მუშაობაში, თუმცა ვერ ამჟღავნებს მაქსიმალურ პროდუტქიულობას, პერიოდული ჩავარდნების გამო.
9-10
მუდმივად მზადაა მონაწილეობა მიიღოს გაკვეთილის მსვლელობაში, დმაოუკიდებლად ერთვება მუშაობაში დისკუსიასა  თუ პრობლემების გადაჭრაში, ეხმარება და პატივს სცემს სხვებს . კარგად აქვს გაცნობიერებული საკუთარი როლი კლასის მიერ რაიმეს შესწავლისას.



7 . ჯგუფის მუშაობის შეფასების სქემა :

     კრიტერიუმები
ჯგუფის მუშაობა წარუმატებელია
ჯგუფის მუშაობა დამაკმაყოფილებელია
ჯგუფის მუშაობა წარმატებულია
ჯგუფის წევრების ჩართულობა მუშაობაში
ყველა წევრი არ არის ჩართული
უმრავლესობა ჩართულია

ყველა ჩართულია

ურთიერთმოსმენისა და აზრის  გაზიარების უნარი
კამათობენ, არ უსმენენ ერთმანეთს და არის ხმაური, არ იზიარებენ ერთმანეთის აზრს

ხმაურობენ, ნაკლებად იზიარებენ ერთმანეთის აზრს

უსმენენ ერთმანეთის და იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
ინსტრუქციის მიხედვით მუშაობა
ზუსტად ვერ მიყვებიან ინსტუქციას
ნაწილობრივ მიყვებიან ინსტრუქციას
მუშაობენ ინსტრუქციის მიხედვით
დროის ლიმიტის დაცვა
ვერ ეტევიან განსაზღვრულ დროში
უმნიშვნელოდ გადააცდინეს დროს
დაიცვეს დროის ლიმიტი

ლიდერის როლი
ლიდერი ვერ მართავს ჯგუფის მუშაობას
ლიდერი ზოგჯერ ახერხებს მუშაოიბის წარმართვას
ლიდერი ეფექტურად მართავს ჯგუფის მუშაობას

8        . ჯგუფის წევრის შეფასების სქემა
1-     ყოველთვის, 2-ზოგჯერ , 3-არასოდეს
                     კრიტერიუმები

1

2

3
ფლობს დავალების შესრულებისთვის საჭირო ცოდნასა და უნარ-ჩვევებს



საუბრობს და მოქმედებს ჯგუფისთვის სასარგებლოდ



კარგი მსმენელია



იღებს პასუხისმგებლობას, შეასრულოს დავალება დროულად და ინსტრუქციის მიხედვით




 

No comments:

Post a Comment